Sunday, December 4, 2022
HomeMoney SavingCrystal's $132 Kroger & Aldi Purchasing Journeys

Crystal’s $132 Kroger & Aldi Purchasing Journeys


In the event you’re new right here, I follow the Purchase Forward Precept — which implies that what we purchase every week is commonly for future weeks. We fill up on one of the best offers and markdowns every week and that implies that we then have quite a lot of gadgets from earlier procuring journeys to make use of to plan a menu from.

With the rise in grocery costs, I’ve determined to boost our grocery price range to $100 per week as a result of I’ve not been having sufficient wiggle room to fill up like I’d need to. This quantity will nonetheless problem me to be inventive whereas additionally giving me sufficient respiration room to fill up and proceed to follow the Purchase Forward Precept.

Along with practising the Purchase Forward Precept, I Reverse Meal Plan. Which means I plan primarily based upon what we’ve readily available plus what good gross sales/markdowns I discovered on the shops. (Learn extra about Reverse Meal-Planning right here.)

{Observe me on Instagram tales for real-time movies on what I’m shopping for in case you don’t need to have to attend for me to get the submit written up for the weblog!}

I used to be SO enthusiastic about this deal on blueberries! $0.99 per pint at Kroger — and you would purchase as much as 5!

I lastly discovered a deal on potatoes! I purchased three luggage!

After which somebody tipped me off that Aldi had butter on sale! Ours had them on sale for $2.99/lb however I’ve heard that some Aldi shops have them on sale for $1.99! Fill up and freeze it for baking for the vacations!

Rooster breasts have been on sale for $1.99/lb at Kroger with the digital coupon. We additionally picked up two dozen eggs from our pals who’ve chickens for $5/dozen.

Chocolate chips have been on sale for Purchase 2, Get 1 free — which makes them $1.66/bag.

And cheese was $5.99

Right here’s every thing I purchased at Kroger and Aldi + the eggs we purchased. I had $60 leftover from the previous two weeks’ grocery price range, so I rolled that over and I spent $132. So I’ll roll over the remainder to subsequent week.

I’ve been consuming lots of snacky lunches lately as a substitute of salad. I normally make an analogous lunch for Kierstyn, too.

We used the tortillas, rooster, and cheese for rooster quesadillas!

Yum!!



RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments