Monday, February 6, 2023
HomeMoney SavingCrystal's $72 Walgreens + Kroger Purchasing Journeys (+ our menu)

Crystal’s $72 Walgreens + Kroger Purchasing Journeys (+ our menu)


I’m so excited to be again to sharing my grocery journeys and menu plans after taking time without work for my maternity depart! My purpose is to do my Kroger procuring on Wednesdays or Thursdays after which submit right here by Friday so those that have a Kroger that has the identical gross sales as mine can benefit from the offers earlier than the sale is finished (Kroger gross sales in our area run Wednesday by way of Tuesday).

{Comply with me on Instagram tales for real-time movies on what I’m shopping for in case you don’t need to have to attend for me to get the submit written up for the weblog!}

In case you’re new right here, I follow the Purchase Forward Precept — which implies that what we purchase every week is usually for future weeks. We top off on the perfect offers and markdowns every week and that implies that we then have a wide range of gadgets from earlier procuring journeys to make use of to plan a menu from.

Along with working towards the Purchase Forward Precept, I Reverse Meal Plan. Because of this I plan primarily based upon what we’ve readily available plus what good gross sales/markdowns I discovered on the shops. (Learn extra about Reverse Meal-Planning right here.)

Right here’s what we purchased…

We solely spent $57 on groceries final week, so I had additional to spend this week. Jesse went to Walgreens and picked up the $1.99 Arm & Hammer laundry detergent + a half gallon of milk. His whole was $11.53.

After which yesterday I went to Kroger and bought all of those groceries for $59.97. So I nonetheless have $11 left within the finances for this month. I’ll both use it for an ideal deal that pops up or one thing we’d like over the following few days or I’ll roll it over to subsequent week.

I used to be excited by this sale on peaches/nectarines! Use the digital coupon and you may get 5 kilos for simply $0.99/lb. Cheese was $4.99 for 32-oz.luggage and blocks with the digital coupon. And blueberries have been $2.99 for an 18-oz. carton.

Additionally they had watermelons for $2 and $2.99!!

I picked up these two luggage of tomatoes marked right down to $0.99 every. So I made a model of Home made Salsa utilizing what we’ve readily available and am considering of constructing a Tomato Pie for the primary time with the remainder.

You possibly can watch this video to see every little thing I bought and what I paid.

Our Menu Plan for This Week

Breakfast — toast, fruit, cheese, eggs, bagels, Baked Oatmeal, Cinnamon Rolls

Lunches — turkey, veggies, fruit, cheese/crackers, leftovers, yogurt, PB&J, Tomato Pie, do-it-yourself salsa/chips

Snacks — Banana Bread, cheese/crackers, popcorn, fruit, M&M’s, brownies, chips

Dinners (we normally have fruit/veggies on the aspect) —Turkey & Cheese Sliders, Rooster Broccoli Rice Casserole, Meatballs, Home made Sizzling Pockets (I’m filling them with the ham & cheese I purchased), Frozen Pizza, Leftovers/Fend For Your self, Dinner Out



RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments